موزه تنوع زیستیموزه تنوع زیستی:

به منظور حفظ سوابق و ذخایر گیاهی و جانوری، تحقیق، توسعه زیست محیطی و همچنین انتقال اطلاعات، آگاهی و آموزش و تفریح عموم مردم و همچنین شناساندن هر چه بیشتر محیط طبیعی و حفظ این امانت برای آیندگان، اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین با همکاری شهرداری محمدیه به منظور ایجاد نمایشگاه تخصصی گونه های جانوری استان در دی ماه سال 1387 طراحی و اجرای موزه تنوع زیستی در شهر محمدیه اقدام نمود. که در حال حاضر به عنوان تنها نمایشگاه تاریخ طبیعی استان، پذیرای علاقه مندان می باشد.

بخشهای اصلی موزه تنوع زیستی:

1-      سالن ورودی

2-      سالن اصلی

سالن ورودی:

سالن ورودی به وسعت 70 متر مربع که شامل یک غرفه با حجم 110 متر مکعب بطور یکدست نمای غروب یکی از زیستگاه های کوهستانی استان بوده که در آن گونه های وحشی پستاندار شاخص استان نظیر پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، گربه جنگلی به نمایش گذاشته شده است.

ترکیب پس زمینه با دیورمای زیستگاه طبیعی و استقرار گونه ها در غرفه، منجر به خلق منظر زیبایی شده است.

سالن اصلی:

سالن اصلی با وسعت 215 متر مربع و شامل 18 غرفه، ترکیبی از نقاشی و دیاروما و سه بخش و یترین نمایشی است.

این سالن کاملا با الهام از طبیعت استان قزوین و زیستگاه های طبیعی همراه با نمونه های جانوری، گیاهی، اسکلت، هدمانت، پنل و سنگ طراحی شده است.

تعریف موزه: موزه مکانی است که در آنجا اشیاء و مواد مربوط به انسان و طبیعت جمع آوری ، مطالعه و نگهداری شده سپس با هدف آموزش، انتشار اطلاعات و سرگرمی در معرض دید عموم قرار گیرد.

انواع موزه ها:
موزه ها به انواع زیر تقسیم می شوند:

موزه تاریخ طبیعی موسسه ای است علمی و آموزشی برای بررسی و بیان روند تکامل حیات جهت آگاهی و هر آنچه در این رابطه موثر بوده است.

نمایشگاه تاریخ طبیعی:

نمایشگاه تاریخ طبیعی در واقع قسمت مهمی از موزه تاریخ طبیعی بوده و مکان مناسبی جهت نمایش گونه های جانوری ، گیاهی، سنگ و فسیل که در طی زمانهای مختلف جمع آوری ، شناسایی و مورد بررسی قرار گرفته اند با هدف آموزش ، حفظ تنوع زیستی، انتشار اطلاعات و سرگرمی در معرض دید عموم قرار می گیرد.

فعالیت های آتی موزه:

روش های جدید آموزشی و فناوری مدرن و دیجیتال اعم از سخت افزاری و نرم افزاری،امکان ذخیره اطلاعات نمونه های موجود در موزه ، جستجو ، تعریف محل های استقرار ، امکان اتصال به اینترنت و سیستم های مختلف نظیر نمایشگر حسی ، افکت های صوتی و تصویری ، سرگرمی های آموزشی، استقرار میزهای آزمایشگاهی جهت آموزش و جمع آوری و اتاله حشرات، نمونه برداری از گلها و گیاهان و خشک کردن آنها ، استقرار کارگاه تاکسیدرمی گونه ها و راه اندازی بخش دیرین شناسی از برنامه های آینده موزه می باشد.

 
نشانی موزه:

استان قزوین- شهرستان البرز- شهرمحمدیه-منطقه 5-کمربندی غربی-جنب کانون فکری کودکان
شنبه 5 خرداد 1397 
تعداد کل بازدید کنندگان: 25765
تعداد بازدیدکنندگان کنونی: 1

. کلیه حقوق سایت محفوظ است